ruj değerlendirme sanatı(DIY)

By 21:01 , , ,hepimizin olmuştur eminim, çok sevdiğimiz rujlar azalır ve evde bir sürü yarım halde bir çoğu sürülemeyecek kadar az çekmece içerisinde yatan o güzelim rujlar... yada tam tersi dışarıda sevip aldığımız eve gelince rengini sevmediğimiz hatta bazen tadını, dokusunu beğenmediğimiz...ambalajları kırılan çöp yolunu gözleyen o rujlar...
aslında tarifi bana ait değil. hatta pek çok internet sitesinde video yada bLogta bu konu ile ilgili detaylı yazıya ulaşmanız mümkün. yinede hiç denk gelmeyenler için anlatalım.
öncelikle tüm yarım haldeki yada kullanmadığınız rujlarınızı alıp bıçak yardımı ile bir çay tabağının içine çıkartıyoruz. sonra tıpkı çikolata eritirken yaptığımız gibi benmari denilen şekilde yani ocağın üzerine içi kap dolu bir su koyuyoruz ve suyu ısıtıyoruz. bu arada rujlarımızı eklediğimiz çay tabağımızı da alıyoruz onun içine koyuyoruz ve suyun buharı ve ısısıyla rujlarımız eriyor. bir yandan kürdan yardımıyla yavaşça rujları karıştırarak renklerin birbirine karışmasını sağlıyoruz. siz çay tabağı yerine daha farklı materyallerde kullanabilirsiniz. mesela bir yerde alüminyum folyoyu kenarlarından kıvırarak kap hali verdiler. ısıyı daha çabuk ileten bir madde olduğu için rujlar daha hızlı eridi. yada başka bir videoda geniş ve hacimli bir kaşığın içine rujları aldılar ve direk alttan mum yakarak mumun ısısıyla rujları erittiler. siz de size hangisi kolay gelecekse onu tercih edebilirsiniz. 
rujları erittikten sonra iş kap bulmakta. isterseniz o eski ve sevdiğiniz ruj kaplarınızdan birini kullanabilirsiniz yada boş halde eski bir far kabınızı yada allık kabınızı iyice temizleyip içini erittiğiniz rujlarla doldurabilirsiniz.
 tek sıkıntılı kısmı ne renk çıkacağını tam kestiremiyorsunuz. yani biraz şansa kalmış. diğer bir dikkat gerektiren nokta ise eriyen rujları çok hızlı kaplara boşaltmalısınız. rujlar hemen donmaya başlıyor ve kaba doldururken şekilde biraz bozulmalar olabiliyor.

 ben aşağıda gördüğünüz bu sevimli kapları hediyelik eşya satan bir yerden aldım. o kadar otantik durdular ki çevremden bile sipariş verenler oldu =) o kadar benimsedim ki sarı olana cosmopoli, yeşil olana ise sweet kiss ismini verdim. tabi kullanıldığı için iç görünümleri biraz bozuldu.sizde bu şekilde eski rujlarınızı değerlendirip yepyeni renkler elde edebilirsiniz. ayrıca verdiği keyif de her şeye değer. siz nasıl buldunuz?
*ilk resim alıntıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

0 yorum

yorumlarınız benim için çok değerli!